FRC Mikulov

Oficiální stránky mikulovského florbalového klubu

Důležité

Deset let mikulovského florbalu

Dnes je tomu na den přesně deset let od chvíle, kdy byl založen florbalový klub FRC Mikulov. Jaký je původ jeho názvu už se jen můžeme dohadovat a s jistotou víme pouze to, že měl být jen pracovní pro účely registrace. No a vydržel celou dekádu.  Vzhledem k poměrně krátké historii florbalu se i díky tomu náš klub řadí mezi ty, o kterých by se snad dalo říci, že mají tradici.

Už pár let předtím, někdy v polovině devadesátých let se párkrát sešla nesourodá parta různých individuí na staré Komenské a v tělocvičně na gymplu a se starými dobrými gumovými hokejkami odehrála první „florbalová“ utkání. Později se konaly lité boje na prkenné podlaze jídelny tábora v Jemnici a pomalu se tento sport začal provozovat i na právě dobudované ZŠ Hraničářů.  V létě roku 1998 už se začalo pravidelně scházet v nedělním odpoledni jádro budoucího klubu k pravidelným, mnohahodinovým zápasům „na žízeň“ v hale TJ. Někteří hráči si už také pořídili první skutečné florbalové hole. V té době také vznikl nápad vstoupit do soutěží organizovaných ČFbU. Ještě předtím jsme ale absolvovali několik přátelských utkání a turnajů, jednak v Mikulově, ale také v Brně, kde jsme se mimo jiné utkali i s dnes úspěšnými kluby ze Znojma a Dubňan.

První ostrou zkouškou našeho týmu se stala baráž o účast ve 4.lize, kterou jsme někdy koncem června 99 absolvovali v Pohořelicích. Jen těsně jsme se do této soutěže neprobojovali a ve své první sezóně jsme hráli 5.ligu (2.jihomoravská liga). Soutěž byla společná pro muže a juniory, kteří nám dávali celou sezónu za vyučenou. Přesto nám mezi mužskou částí týmů jen těsně unikl postup o soutěž výš.

V dalších letech jsme postupně opouštěli pozice ve vyšších patrech tabulky soutěže a také se z většiny, v prvních letech existence klubu nepostradatelných hráčů, stali hráči bývalí. V sezóně 2005-2006 jsme museli 5.ligu definitivně opustit a sestoupili do v té době už několik roků provozované nejnižší 6.ligy, kde setrváváme až dosud.

V té době jsme stáli před rozhodnutím, zdali úplně s florbalem neskončit. Z původní sestavy zůstalo jen torzo a jedno vítězství za rok bylo žalostně málo. Nedařilo se tým doplnit novými hráči, což byla také hlavní příčina našeho postupného pádu. Místo zániku jsme však nakonec zvolili opačnou variantu a klub rozšířili o dorostenecký tým. To už jsme také byli členy TJ Pálava, která nám toho hodně dala, a taky dost vzala. Dorostenci byli poskládaní převážně z úspěšné generace školního týmu starších žáků ZŠ Hraničářů a v první sezóně sbírali mezi starší konkurencí především zkušenosti. Někteří z nich pak už mohli nastupovat i v mužské lize a pomohli tak zastavit rozpad týmu dospělých.

Následující sezóna 2007-2008 byla pro náš klub zatím nejúspěšnější. Dorostenci proletěli 2.ligou jako štika a poprvé jsme se radovali z postupu, dokonce do nejvyšší soutěže. Muži ale na své mladší spoluhráče nenavázali a postup jim byl na hony vzdálen.

Dnes bojují dorostenci o udržení v 1.lize, ale nemáme jich dost na to, aby v soutěži mohli dále pokračovat. Muži po létech stagnace konečně stoupají k vrcholům pralesa a dokončí sezónu s aktivní bilancí.

Stojíme však opět na rozcestí. Některým mladíkům se nějak nechce pokračovat a klub pro ně není srdeční záležitostí, další pokukují po vyšší soutěži v jiném klubu. Střední hráčská generace není dostatečně početně silná, a starší už prakticky nemáme. Na druhé straně ale čeká na svou šanci hrát soutěž početná florbalová drobotina. Chybí nám peníze, čas a donedávna i trenéři. Není jisté, zda vydržíme a tento „oslavný“ příspěvek nebude spíš epitafem našeho klubu.
Poslední komentáře
26.03.2009 21:35:18: Souhlasím s Pavlem,pěkný článek a s tím udržením vám snad nějak pomůžu,pokud to teda bude v mých sil...
26.03.2009 20:53:02: Pěkný článek,jen doufám,že se podaří udržet florball v Mikulově.........
 
Vítejte na stránkách FRC Mikulov