FRC Mikulov

Oficiální stránky mikulovského florbalového klubu

Důležité

Jadberg cup - II

Takový turnaj jsme ještě neabsolvovali, poprvé nás totiž nikdo speciálně nezval, ale přihlašovali jsme se sami a taky jsme poprvé měli možnost konfrontace s týmy, jejichž hráči nehrají „jen“ regionální soutěže, nebereme-li v úvahu loňské výlety na Slovensko. Bylo nám jasné, že nemůžeme konkurovat týmům, které mají ve svém kádru reprezentanty a hráče nejvyšších soutěží, ale byli jsme zvědaví, jak si náš „dětský“ tým povede v ostatních zápasech.

Ve skupině nás už v pátek čekali Vesmírní lidé, za které nastupují opory extraligových Bulldogs Brno. První tři minuty jsme drželi krok a občas i míček, ale pak to začalo. Kapu nestačil vytahovat balonky ze sítě. Často jsme se jen dívali, jak je to jednoduché, když už se to opravdu umí. O výsledku bylo v poločase rozhodnuto a tak jsme si řekli, že si druhou půlku zahrajeme, jako kdyby to bylo 0:0 a ono to šlo. Dílem jistě proto, že soupeř byl s náskokem spokojen, ale taky proto, že jsme se ho přestali tolik bát. Po skončení utkání byly na většině našich hráčů patrny příznaky značného fyzického vyčerpání, takže jsme byli rádi, že další zápasy přijdou na řadu až v sobotu odpoledne. Taky jsme měli dojem, že i soupeř přistoupil k utkání soustředěně a k svižné hře jsme ho aspoň trochu donutili i svou aktivitou. Prohra 3:11 byla sice nejdrtivější v celém turnaji, ale více gólů než my jim dal jen pozdější finalista celého turnaje a náš osmifinálový přemožitel Liberta.

Na sobotu jsme se stěhovali z haly VUT na Veterinu, ale ještě předtím se Kapu zúčastnil brankařské soutěže. Jedličkovi chytl jeden nájezd a k tomu dvě střely tomu druhému pánovi.

Na hale Veteriny byla palubovka a ta nám sedí víc. Ukázalo se, že Kuba měl pravdu, Bar Slimák byli skutečně znojmáci. Hlavně dorostenci, se kterými se budeme příští rok potkávat v lize. Dokonale jsme je zaskočili, získali dvougólový náskok a dosáhli přesvědčivého vítězství. Po krátké pauze nás čekal bruntálský Gang, vítězství by nám přineslo jistotu druhého místa ve skupině, ale to se nestalo. Byli jsme lepší v úvodu, ale neproměnili jsme šance a postupně nám docházela štáva. Na vedoucí gól Bruntálu, to byli chlapi v nejlepších letech, ještě dokázal odpovědět po sóle Captain, ale v druhé půli už padly jen dva góly do naší brány. Na zvrat jsme neměli ani fyzické, ani psychické síly, zcela se nám rozpadla koncepce tvorby hry a omezili jsme se na vyhazování na hrot, jenže spousta míčů byla soupeřem zachycena ještě na naší půli a bylo zle.

Na soupeře do nedělního play-off jsme čekali až do večerních hodin a stal se jím tým s poetickým názvem Jihlavská Něha.

Přes noc jsme zjistili, že jihlaváci jsou posbíraní z několika týmů druhé a třetí ligy, takže nebylo pochyb o tom, že nebudou horší než Bruntál (5.liga – ale letos postup). Už nejel Kuba, takže jsme byli vpředu jen ve čtyřech. Jihlaváci nás možná trošku podcenili, takže než se po ránu rozkoukali, tak to bylo po krásných přímočarých akcích zakončených Béďou 2:0. Do poločasu jsme po chybě v našem obranném pásmu ale inkasovali. Když se v druhé půli trefil Béďa potřetí, soupeř to těžko nesl a jeho do té doby tvrdá hra se začala měnit v zákeřnou. Nejhůř to odnesl Captain, takže jsme ho ani po otřesu nenechali zápas dohrát. Báli jsme se jak o jeho zdraví, tak o zdraví soupeře, který ho poslal k zemi, neboť jsme si dobře vědomi Captainovi horké hlavy. Mezitím jsme navíc soupeři po snad jediném, ale obrovském zaváhání našeho benjamínka a zároveň nejlepšího hráče, nabídli další snížení a schylovalo se k dramatické koncovce. Tu mohl odvrátit Ťulíkův gól, když mu Bedřich nabídl míček do tutovky, ale třetí obrovská chyba, tentokrát vzadu, že jo Caldo?, přivedla zápas do stavu 4:3. Pak následovala power-play soupeře, ale už jsme se ubránili.

Soupeře pro osmifinále nebyl čas studovat, podle dostupných zpráv byli v týmu BSP Liberta hráči letos čtvrtého týmu naší extraligy Future. Měli jsme trochu víc času na odpočinek a v prvních deseti minutách i přes jeden inkasovaný gól obstáli se ctí. Pak už jsme před naší bránou nedokázali být u hráčů soupeře včas a dostatečně důslední. Navíc se spolu s vyčerpáním dostavila frustrace s narůstajícího náskoku soupeře. Ten od půle znatelně ubral ve zřejmé snaze ušetřit síly do dalších bojů a nám se nabídla možnost ke snížení. Všichni co byli na hřišti, ale říkali, že tomu jejich gólmanovi se vůbec nedá dát branka. V souboji s reprezentačním brankařem jsme tedy vyšli naprázdno, ale opět si zachytal Kapu, který nemálo střel hráčů soupeře vyrazil, některé chytil a kromě dvou, které skončili v jeho síti, ostatní se stoickým klidem, doprovázeným zkoprnělými pohledy svých vyčerpaných spoluhráčů sledoval, jak o centimetry míjejí tyče jeho svatyně.

Konečná v osmifinále byla víc než jsme doufali, jak se později navíc ukázalo, vyřadil celkově druhý tým. Proti silným týmům jsme se drželi sice jen pár minut, ale příště už by z toho mohla být celá půle. Až na zápas s Bruntálem, který jsme nezvládli už od začátku a promrhali několik šancí, jsme hráli, zejména na soupeřově půli, na hranici svých současných možností. Naší největší zbraní byly pasy, hlavně na Bedřicha, který byl v jejich zakončování dostatečně kreativní a také poměrně efektivní. To platilo na všechny soupeře. Jen se takhle nedá odehrát celý zápas. Bohužel jsme se nevyvarovali celé škály zbytečných a nevynucených chyb ve stěžejních herních činnostech – zakládání útoku a přihrávce a tím nabízeli soupeři řadu šancí. Škoda je také několika zbytečných vyloučení. Okamžiky, ve kterých nás protivník svíral před bránou a naši hráči už zvládali jen zakleknout v uctivé vzdálenosti od střelce a pak se čekalo, jestli to Kapu chytne a nebo střela mine bránu, zůstanou navždy zapsány v myslích nebohých trenérů.

Osobností týmu byli bezesporu Bedřich, který chytil formu v pravý čas a přes více než dvě desítky inkasovaných gólů Kapu. Captain, Honza i Kuba zůstali tentokrát v Bedřichově stínu, ale nijak nezklamali. Ťulíček byl jen slabým odvarem bravurního technika. Z obránců odvedli nejspolehlivější práci Burčák a Hronoss. Petr a Calda chybovali více. Maximální bojovnost ale zdobila všechny naše hráče, nechali na hřišti všechny síly. Úspěchu podřídili vše, včetně noční týmové přípravy v oblíbeném hostinci, kde se vůbec nenalévá alkohol mladistvým. Kdyby takhle svorně zapracovali při tréninku, musel by z nás mít brzo obavy každý soupeř v širokém okolí. Dlužno podotknout, že jistě i týmy, jejichž hráči dosáhli již zletilosti, nestrávili páteční a sobotní večery rozjímáním o věcech křesťanských, ale někde v ulicích města Brna, či na turnajové párty doplňováním kalorií ve formě iontových nápojů a dalšími činnostmi vedoucími k popření všech pravidel životosprávy. Tato skutečnost měla jistě vliv na jejich výkon minimálně v nedělních utkáních.

Náš tým byl nejspíš nejmladší v celém turnaji a to mu dává slušnou perspektivu do dalších let. Záleží jen na tom, jestli zůstane pohromadě, bude ochotný tomuto koníčku obětovat něco víc, než jeden večer v týdnu, počínaje zlepšením fyzické kondice, které se nám nedostávalo a přemýšlením o smyslu celé hry konče.

Výsledky a statistiky:

Skupina                       Mikulov – Vesmírní Lidé        3:11     Branky: Béďa 2, Captain

Skupina                       Mikulov – Bar Slimák             3:0       Branky: Béďa, Petr, Honza

Skupina                       Mikulov – Bruntál                  1:3       Branka: Captain

Předkolo play-off        Mikulov – Jihlavská Něha      4:3       Branky: Béďa 3, Ťulík

Osmifinále                  Mikulov – Liberta                   0:6